Tri-State Association of Building Material Suppliers

98 Years of Progress!

Exhibitors Call Andy @ 605.660.9742 Dealers Call Jeff @ 605.999.0418 Email Andy Google Maps

98th Annual
South Dakota Retail Lumbermen's Convention

Registration & Booth Rental

 

Please fill out the form below or

download & use snail mail (MS Word).



























Additional Attendees (optional)

































Repeat this form to add more attendees.



 
 

Pay with PayPal:

A 3.5% service fee will be assessed for online payment.

 
 

Booth Rentals:

Includes electricity!

Booths
 
 

Primary Representative

Includes two free lunches and Tuesday's Mixer.

 
 

Additional Representatives

Includes two free lunches and Tuesday's Mixer.

 
 

Mixer Sponsorship

Yes! Count on us to support the Tuesday MIXER Event!!!

Support Level
 

2016 Exhibitors

 

Absolute Distribution Inc. - Minneapolis, MN

ADO Products, Plymouth, MN

Agan Drywall Supply, Inc., Sioux Falls, SD

Alpine Truss LLC, Olivet, SD

Allied Midwest Merchandisers, Inc (AMMI) - Sioux Falls, SD

Atlas Roofing Corporation, East Moline, IL

Barricade Building Products, Doswell, VA

Bayer Built Woodworks, Inc. - Belgrade, MN

Benchmark Foam - Watertown, SD

Brinks Locks

Boise Cascade - Lakeville, MN

Building Products, Inc. - Sioux Falls, SD

BPI Lumber and Engineered Wood - Council Bluffs, IA

Cannonball, Beloit, WI

Cedar Creek LLC, Omaha, NE

Central States Mfg., Hartford, SD

Certain Teed Roofing Products - Sioux Falls, SD

Creative Panel Solutions - Castlewood, SD

Dakotaland Woodwork

Dakota Steel & Trim, Canton, SD

Dealer's Choice, Sioux Falls, SD

Diversifoam Products - Rockford, MN

Do It Best Corp. - Fort Wayne, IN

EDCO Products, Inc. - Hopkins, MN

Epilay

Epmar/Flexible Seal

Extreme Panel Tech, Inc., Cottonwood, MN

Fargo Glass & Paint Co./Andersen Windows - Sioux Falls, SD

Fireplace Professionals Inc. - Sioux Falls, SD

Formatop Company - Sioux Falls, SD

GAF - Minneapolis, MN

Gerkin Windows & Doors - South Sioux City, NE

Goldstar Group (EZ Log Structures, Eco Star Roofing Products, Epilay Synthetic Underlayment, Henry Coatings), Waupun, WI

GRK Fasteners - Schaumburg, IL

Gruen-Wald Laminates- Tea, SD

Guardian Building Products - Sioux City, IA

Hampton Products International, Foothill Ranch, CA

Harris Supply Solutions, - Denver, CO

Hawkeye Distribution, LLC - Sioux City, IA

Hayfield Window & Door Co., Hayfield, MN

Herc-U-Lift, Inc. - Sioux Falls, SD

Heritage Millwork Inc, - Ramsey, MN

The Hillman Group, Cincinnati, OH

Hills Products Group - Spearfish, SD

Husker Vinyl Inc., Humphrey, NE

Jam Systems Vinyl Products - Dyersville, IA

James Hardie Building Products, Chicago, IL

Jeske Company, Sioux Falls, SD

Kitchens & Windows Unlimited - Sioux Falls, SD

Klauer Manufacturing, Dubuque, IA

Lake States Lumber, Inc., Minneapolis, MN

Land O Lakes Wood Preserving Co. - Tenstrike, MN

Larson Manufacturing Company, Inc. - Brookings, SD

Lavelle/Parksite Company - Fargo, ND

Leland Industries Inc., Maplewood, MN

Lift Pro Equipment Co., Inc. - Sioux Falls, SD

Lomanco - Jacksonville, AR

Long Creek Steel - Beresford, SD

Malarkey Roofing Products - Brookings, SD

Manion's Wholesale - St. Cloud, MN

Material Distributors, Inc. (MDI) - Marshall, MN

Mayfield Truss, LLC - Willow Lake, SD

Metal Sales Mfg. Corp. - Sioux Falls, MN

Mid Continent Cabinetry, Eagan, MN

Midland Garage Door Mfg. Co. - West Fargo, ND

Midwest Lumber - Stillwater, MN

Midwest Pro Marketing, Lakeville, MN

Minnkota Windows - West Fargo, ND

MWI Components - Spencer, IA

National Nail, Grand Rapids, MI

New Tec Inc. - Sioux Falls, SD

Norberg Paints - Sioux Falls, SD

Norbord Inc., Minneapolis, MN

Northland Steel & Trim - Fullerton, ND

North Central Door - Bemidji, MN

Northstar Associates Inc., Minneapolis, MN

Northwestern Lumber Association - Minneapolis, MN

Nudo Products, Inc. - Springfield, IL

Orgill Inc. - Memphis, TN

Piba Windows

Plyco Corporation - Elkhart Lake, WI

Quality Edge - Walker, MI

Quarrix Building Products, Minneapolis, MN

Real Closet, Inc., Duluth, MN

Riekes Equipment Co. - Sioux Falls, SD

Rollex Corporation - Elk Grove Village, IL

Rosebud Manufacturing Co. Inc. - Madison, SD

Schlage Lock - Ottertail, MN

SealRite Door, Burnsville, MN

Shelter Products, Inc. - New Ulm, MN

Simpson Strong Tie, Omaha, NE

Sioux Valley Hoo-Hoo Club No. 118 - Sioux Falls, SD

Skuttle Tight, Inc - Willmar, MN

Sprenger Midwest - Sioux Falls, SD

Stanley/National Hardware, Sioux Falls, SD

TAMKO Building Products, Inc. - Joplin, MO

TCC Materials - Sioux Falls, SD

Thermo-Tech Windows - Sauk Rapids, MN

Timber Technologies LLC, Colfax, WI

Trex Company - Winchester, VA

Truss-Pro's Inc. - Britton, SD

Vector Windows & Doors, LLC - Fergus Falls, MN

Walsh Windows, Duluth, MN

Wausau Supply Co. - Wausau, WI

Weekes Forest Products - St. Paul, MN

Western Builders Supply - Billings, MT

Wheatland Steel & Trim - Tower City, ND

Ymker Insulation - Sioux Center, IA

 

2017 Schedule



  DAY

TIME

ACTIVITY

 
  Monday 8:00AM - 6:00PM Exhibits may be installed

 
      All trucks and large exhibits using the north overhead door must be unloaded by noon.

No admittance allowed into the Exhibit Hall after 6:00PM unless permission has been obtained from Andy.

 
    6:30PM Lumbermen's dinner
Board members only.

 
  Tuesday 7:30AM Hall opens
Exhibitor packets available.

 
    9:00AM - 4:00PM Trade Show Open

 
    12:00 - 1:30PM Men & Ladies Joint Luncheon (FLOOR CLOSED)

Keynote Luncheon Speaker, TBD


Recognition of 2016 Honored Lumbermen and Distinguished Service Award recipients.

 
    4:09 - 5:39 PM Hoo Hoo Concat in the Harvest Room

 
    4:30 - 7:00 PM MIXER: FREE FOOD & DRAFT BEER!

The Exhibit Hall will be secured from 4 PM - 9 AM. No admittance is allowed.

 
  Wednesday 8:00AM Hall opens
Exhibitor packets available.

    9:00AM - 4:00PM TRADE SHOW OPEN

 
    10:00AM - 11:00AM Students Only Breakout Session, TBD, Amphitheatre II

 
    12:00 - 1:15PM Lunch (floor closed):
Salesperson of the Year and 40-Year Lifetime Achievement Awards.

 
    4:30 - Late Afternoon/Evening Events TBA


 
   
     
  Thursday 7:30AM Hall is open.

All exhibits must be removed by 9:00AM
 

Exhibit Hall Map

Booth Furnishings

 

Booth Size - 10' wide X 8' deep

Background - 8' high

Side rails - 36" high


Furniture is available from

Call Jeremy @ United Tent & Convention (605) 261-4724

Mobile phones only!


Download the Booth Furnishings Order Form (MS Excel)



Download the Credit Card Authorization Form (MS Word)



Email your completed forms to our United Tent & Convention agent




Electricity is available at no charge.

Any questions regarding booth accommodations should be addressed to United Tent and Convention, Inc. as they will be on-site at the show serving and meeting your needs.

Contact:

United Tent and Convention, Inc.
Jeremy Van Roekel, Manager
46975 Mindy St.
Tea, SD 57064

605-213-0094 (work)

605-261-4724 (mobile)

Email roek24@hotmail.com

 

2017 Host Hotel




Call for Reservations

Email for Reservations


Automatic dialing for mobile phones.

Be sure to ask for the Lumberman's Block.


Find us with Google Maps



Mixer

 

Due to the overwhelming success of past mixers we did it again Tuesday 4:30 PM - 7 PM!

The mixer will be held in the late afternoon for all registered Lumber Dealers and Distributors.

 
 

Thank You 2016 Sponsors!

Cherry Sponsorship $500

AMMI
Bayer Built Woodworks
BPI Sioux Falls
Certain Teed Roofing
Dakota Steel & Trim
Fargo Glass & Paint Co.
GAF
Material Distributors, Inc. - MDI
SD Retail Lumberman’s Association
Sioux Valley Hoo Hoo Club #118
Sprenger Midwest
Tri-State Association of Building Material Suppliers
Truss-Pro's Inc.
United Tent & Convention

Walnut Sponsorship $250

Boise Cascade
Klauer Manufacturing
Manion’s Wholesale
Mayfield Truss
Northstar Associates
Ramkota Best Western Plus
TCC Materials
Trex
Vector Windows & Doors

Maple Sponsorship $100

Cannonball
Heritage Millwork Inc.
Hills Products Group
Husker Vinyl Inc.
Lavelle/Parksite Company
Lomanco Vents
Long Creek Steel
Metal Sales Mfg. Corp
Mid Continent Cabinetry
Midland Garage Door Mfg. Co.
Minnkota Windows
Shelter Products, Inc.
Walsh Windows

Oak Sponsorship $50

Harris Supply Solutions
Jam Systems Vinyl Products
Leland Industries, Inc.
MWI Components
 

Awards

 

2016 Lifetime Achievement Awards

  • Bob Mueller
  • Wayne Weber
  • Dave Epp
  • Tony Erpenbach
  • Marlin Mennenga
  • Don Pederson
  • Glenn Skonberg
  • Randy Cariveau
  • Bill Klinkhammer
  • Rick Martin
  • Steve Freng
  • Gary Lien
  • John Lynde
  • Kerry Karlson
  • Bob Leavitt

2016 Distinguished Service Award

  • Darrell Lindner

2016 Honored Lumbermen

  • Tony Erpenback, Plankinton, SD
  • Doug Melum, Rapid City, SD

2015 Lifetime Achievement Awards

  • Bob Bosma
  • Dennis Cundy
  • Kirk Daugherty
  • Dennis Fleming
  • Doug Haak
  • Dan Herrboldt
  • Harold Lamb
  • Eddy Matthew
  • Dave Meyerink
  • Pete Miller
  • Larry Rieffenberger
  • Steve Rieffenberger
  • Bill Sprinkel
  • Neil Vig
  • Mike Wenande

2015 Distinguished Service Award

  • Brian Johnson

2015 Honored Lumbermen

  • David P. Jones, Martin, SD
  • John Madsen, Stuart, NE

2014 Honored Lumbermen

  • Richard Ptak, Tyndall, SD
  • Rodney Rath, Sanborn, IA

2014 Distinguished Service Award

  • Jim Aalbers

2014 Lifetime Achievement Awards

  • Doug Melum
  • Dale Kettner
  • Gary Lindner
  • John Ellingsen
  • Mike Herbolsheimer

2013 Honored Lumbermen

  • Roger Bowman, Dakota Lumber Co., Belle Fourche, SD
  • Larry Voss, Voss Lumber, Adrian, MN

2013 Distinguished Service Award

  • Bob Banks

2013 Lifetime Achievement Awards

  • Roald Beiningen
  • Jeff Olson
  • Lynn Hillesheim
  • Jerry Clark
  • Ray Fox
  • Craig Voss
  • Mark Kozel
  • Reid Colwell
  • Dick Gukeisen
  • Ron Holmoe
  • Larry Collier
  • Tom Larson

2012 Honored Lumbermen

  • Mike Moses, Moses Building Center, Phillip, SD
  • Doug Farris, Local Lumber and Supply, Woonsocket, SD

2012 Distinguished Service Award

  • Dana Iverson

2012 Lifetime Achievement Awards

  • Rich Leisinger
  • John Haines
  • Al Schoeneman
  • Kenny Kiewel
  • Wally Bork
  • Dan Liebl
  • Denny Bonsma
  • Lynn Overson
  • Darwin Veld

Previously Honored Lumbermen

  • 2011
  • Vern Witt - Burke Building Center, Burke, SD
  • Doug Haag - Untereinder's Inc, Parkston, SD
  • 2010
  • Earl Kampmeier - Chokio, MN
  • Chuck Brotherton - Wall Lake, IA
  • 2009
  • Wayne Meester - Watertown, SD
  • Wallace "Wally" Bork - Rapid City, SD
  • 2008
  • Mark Kozel - Sioux Falls, SD
  • Dan Boehmer - Dimock, SD
  • 2007
  • Gerald "Jerry" Terhark - Tyler, MN
  • Kenny Kiewel - Rapid City, SD
  • 2006
  • A. James Stone - Vermillion, SD
  • Elwood "Woody" Schuldt - Ipswich, SD
  • 2005
  • Alden Olsen - Hendricks, MN
  • Dan Herrboldt - Freeman, SD
  • 2004
  • Dave Meyerink - Corsica, SD
  • John Arshem - Sioux Falls, SD
  • 2003
  • Kenneth Dumdie - Selby, SD
  • John P. Hauck - Tabor, SD
  • 2002
  • Nells Ellsworth - Spencer, IA
  • Dennis Norman Cundy - Miller, SD
  • 2001
  • Robert "Bob" Mueller - Mitchell, SD
  • Doug Hainje - Dell Rapids, SD
  • 2000
  • Doug Vander Beek - Sioux Falls, SD
  • Gerald "Red" Hartford - Winner, SD
  • 1999
  • Larry Schelle - Groton, SD
  • Dick Hilmoe - Clark, SD
  • 1998
  • Les Hoffman - Brookings, SD
  • Edward Nebola - Watertown, SD
  • 1997
  • Carl Moore - Murdo, SD
  • Larry Rieffenberger - Watertown, SD
  • 1996
  • Sid Schneff - Sibley, IA
  • Marv Pottebaum - Remsen, IA
  • 1995
  • Merwyn Hendricks - Brookings, SD
  • Wendell Ames - Brandon, SD
  • 1994
  • Tom Schlachter - Gettysburg, SD
  • Jerry Carlson - Webster, SD
  • 1993
  • Bill Scott - Sioux Falls, SD
  • Arnold Kruse - Lennox, SD
  • 1992
  • Ivan Daugherty - Huron, SD
  • Al Schoeneman - Sioux Falls, SD
  • 1991
  • John Klassen - Sioux Falls, SD
  • Bob Blue - Deadwood, SD
  • 1990
  • John Untereiner - Dimock, SD
  • Bill Wolff - Lakefield, MN
  • 1989
  • Lee O. Arshem - Sioux Falls, SD
  • Richard K. Sexton - Jasper, MN
  • 1988
  • C. Marlan Wollman - Freeman, SD
  • Norman Geihl - Cottonwood, MN
  • 1987
  • Edward M. Kranz - Salem, SD
  • Roy J. Gallagher - Larchwood, IA
  • 1986
  • Norman Herren - Vermillion, SD
  • Bob Tucker - Akron, IA
  • 1985
  • Thomas Ptak - Tyndall, SD
  • Don E. Johnson - Sioux Falls, SD
  • 1984
  • Austin Boen - Colton, SD
  • Harold Obenauer - Pierre, SD
  • 1983
  • Norm Ekeland - Sioux Falls, SD
  • Richard Neuharth - Eureka, SD
  • 1982
  • Karl Bachmeyer - Faulkton, SD
  • Stanley Brewester - Eden, SD
  • 1981
  • Richard Koch - Mitchell, SD
  • Alvin Magstadt - Tripp, SD
  • 1980
  • Sig Olson - Yankton, SD
  • Ed Poshusta - Howard, SD
  • 1979
  • Lee Scott - Sioux Falls, SD
  • Fred Gieser - Eureka, SD
  • 1978
  • Ford Sherin - Watertown, SD
  • Emerson Wolfe - Volga, SD
  • 1977
  • Phil Haas - Volga, SD
  • Herb Schoeneman - Sioux Falls, SD
  • 1976
  • Bernard Schmidt - Aberdeen, SD
  • Donald Green - Huron, SD
  • 1975
  • Ray Dutton - Vale, SD
  • Hugh Robinson - Sioux Falls, SD
  • 1974
  • Lee Herron - Madison, SD
  • Orville Burns - Nunda, SD
  • 1973
  • Clyde H. Powers - Canova, SD
  • Richard Hanson - Sioux Falls, SD
  • 1972
  • John Robinson - Sioux Falls, SD
  • Paul Schliesman - Milbank, SD
  • 1971
  • Charley Schmaltz - Brookings, SD
  • Frank Sweet - Mitchell, SD
  • 1970
  • Myrle Hilton - Vivian, SD
  • U. W. Hilton - White Lake, SD
  • 1969
  • Leonard Bartling - Menno, SD
  • 1968
  • Nels Huseby - Brooking, SD
  • 1967
  • Ruben Haar - Marion, SD
  • 1966
  • William Melichar = Gregory, SD

Previous Distinguished Service Awards

  • Bill Griese (2011)
  • Roald Beiningen (2010)
  • Mike Wenande (2009)
  • Dave & Bonnie Meyerink (2008)
  • Darrell George (2007)
  • Terry Penning (2006)
  • Dave Skoglund (2005)
  • Steve Sprenger (2004)
  • Andy Henrickson (2003)
  • Wes Eidem (2002)
  • Chris Fischer (2001)
  • Larry Meyer (2000)
  • Bob Vagstad (1999)
  • Norm Ekeland (1998)
  • Kenneth (Kenny) Herbert (1997)
  • Russ Wagner (1996)
  • Marlan Wollman (1995)
  • Rudy Nelson (1994)
  • Vern Anderson (1993)
  • Jim Hanisch (1992)
  • Lyle Hoeck (1991)
  • none awarded (1990)
  • Art Henrickson (1989)
  • Maurice Murphey (1988)
  • Dale Weir (1987)
  • Dayton Armin (1986)

Lifetime Achievement Awards (40+ years)

  • 1992
  • Wendell Ames
  • Austin Boen
  • Francis Boesch
  • Jerry Carlson
  • Don Hoffman
  • Leslie J. Hoffman
  • Jack Jennings
  • Arnold Kruse
  • Arnold J. Larson
  • Gene C. Pishke
  • Herbert M. Schoeneman
  • Bill Scott
  • Dale Thompson
  • Franklin Van Asselt
  • 1993
  • John J. Klaassen
  • Alvin Kurle
  • Bill Schwartz
  • Gerald Shriver
  • Garnet Zieske
  • 1994
  • Lee Arshem
  • Nelson Ellsworth
  • Norm Herren
  • C. Marlin Wollman
  • 1995
  • Wesley L. Bittiker
  • Dorothy Herbert
  • Ed Kujawa
  • Ed Nebola
  • Don Olson
  • Lloyd Sanderson
  • Marjorie Wampler
  • 1996
  • Robert W. Baker
  • Gerald Bosch
  • John Leavitt
  • Roger Leavitt
  • Roger Smith
  • 1997
  • Morris Kurle
  • Norman Geihl
  • John M. Porter
  • 1998
  • Jim Sykora
  • Eugene Harte
  • Dick Hilmoe
  • Melroy Steckelberg
  • 1999
  • Gordon Campbell
  • Roman Miller
  • 2000
  • none
  • 2001
  • James Gran
  • Ernie Nemec
  • Claude Green
  • Dick Bowman
  • 2002
  • Orville Blackmore
  • Gary Guthmiller
  • Phil Collins
  • Robert Knudson
  • 2003
  • Lester Rupp
  • Doug Vander Beek
  • Henry Kroon
  • Chuck Sommer
  • Don Jones
  • Paul Warren
  • 2004
  • Arlys Vellinga
  • Merlyn Hendricksen
  • Merle Hendricksen
  • Bob Morfitt
  • 2005
  • Elwood "Woody" Schuldt
  • Richard D. Ptak
  • Henry Fergen
  • 2006
  • Richard D. Ptak
  • Gary Gardner
  • Terry Penning
  • A James Stone
  • 2007
  • Earl Kampmeier
  • Ed Kranz
  • 2008
  • Alden Olsen
  • Gerald "Jerry" Terhark
  • Kenny Koster
  • Larry Schelle
  • 2009
  • George W. Cook
  • 2010
  • Carroll Lunos
  • Bill Reiffenberger
  • Wayne Meester
  • Bill Griese
  • 2011
  • Dean Rosenberg
  • Randy Christiansen
  • Carl & Glenna Moore
  • Pete Mersch
 

2015 Show Slide Show

96th Annual
South Dakota Retail Lumbermen's Convention



Created by The Mobile Learning Studio.